Košík
 
Registrácia | Prihlásenie

Alicia de la Campa Pak (1966), Akad. maliarka

Alicia de la Campa Pak, Akad. maliarka

Kuba

Životopisné údaje

Alicia sa narodila v roku 1966 v Havane na Kube.

Vzdelanie

Vyštudovala a učila kreslenie na San Alejandro Art Academy v Havane, ktorá je najstaršou akadémiou umenia v Latinskej Amerike (založená v 18. storočí).

Zhodnotenie tvorby

Alicia de la Campa: Žena na plátne

Spisovateľka a ilustrátorka pre mnohé kultúrne publikácie, Alicia de la Campa, preferuje kresbu uhlíkom ktorú vyučovala počas jej pôsobenia na San Alejandro Art Academy. Používajúc nádhernú sugestívnu kresbu vytvára početné obrazy zobrazujúce ženy, pre ktoré ako model používa vlastné telo. Pod názvom série “Habaneras” zobrazuje pocity, starosti a sny kubánskych žien 21. storočia. Autorka hovorí, že ženy, ktoré maľuje sú jej alter ego, žijúce v jej snoch, v jej vnútornom svete, symboly života, krásy a poznania….

Autobiografická expresia Alicie nie je nová v kubánskom umení. Je to trend, ktorý zdiela spoločne s umelcami ako Magdalena Campos-Pons, Aimée García, Marta María Pérez, Lidzie Alvisa, Sandra Ramos, Cirenaica Morera, Alicia Leal a Isolina Carrillo. Alicia často používa scény, pózy, kostýmy, ktoré nachádza v histórii západného umenia. Jej ženy treba chápať ako polonahé bohyne odeté v šatách z ovocia, motýľov a vtákov, pokúšajúce sa pomocou vizuálnych symbolov podeliť sa o pocity, ktoré je potrebné odhaliť.

Účasť na výstavách

Vystavovala už v Japonsku, Španielsku, USA, Mexiku, Chile, Francúzsku, Belgicku, Brazílii a jej diela boli odkúpené súkromnými zberateľmi po celom svete.